Midsommarhelgen har det blivit dags för NHL-draft i Dallas där Rasmus Dahlin kommer väljas först bland samtliga spelare. Men det är faktiskt inte bara NHL som draftar spelare. Även i KHL genomförs en valprocedur varje sommar.

Sedan 2009 har även KHL hållit en draft där klubbarna kan säkra upp rättigheter för spelare. Hela 106 svenskar har blivit draftade genom åren och här får ni dem i en sammanställning som är hämtad från eliteprospects.

RND # TEAM
2016
1 #5 Vityaz Podolsk  Sebastian Aho (D)
1 #24 Avangard Omsk  Oskar Sundqvist (F)
1 #31 Lokomotiv Yaroslavl  Linus Arnesson (D)
1 #32 Lokomotiv Yaroslavl  Daniel Zaar (F)
1 #33 Lokomotiv Yaroslavl  Mikael Wikstrand (D)
2 #39 Dinamo Riga  Gustav Possler (F)
2 #43 CSKA Moskva  Victor Olofsson (F)
2 #53 Metallurg Magnitogorsk  Alexander Nylander (F)
2 #60 CSKA Moskva  Lucas Wallmark (F)
3 #83 Metallurg Magnitogorsk  Lias Andersson (F)
4 #95 Sibir Novosibirsk  Joel Eriksson Ek (F)
4 #115 Avangard Omsk  Max Görtz (F)
4 #116 HK Sochi  Oskar Steen (F)
4 #118 Lokomotiv Yaroslavl  Tom Nilsson (D)
4 #119 CSKA Moskva  Jesper Bratt (F)
5 #142 Sibir Novosibirsk  Jacob Cederholm (D)
5 #145 HK Sochi  Gustav Forsling (D)
2015
1 #20 Avangard Omsk  Anton Forsberg (G)
2 #39 Dinamo Riga  Linus Lindström (F)
2 #41 CSKA Moskva  Marcus Sörensen (F)
2 #46 Lokomotiv Yaroslavl  Mattias Janmark (F)
3 #73 Dinamo Minsk  Marcus Högberg (G)
3 #74 Avangard Omsk  Axel Holmström (F)
4 #88 Vityaz Podolsk  Lukas Vejdemo (F)
4 #98 Dinamo Minsk  Andreas Johnsson (F)
4 #99 Avangard Omsk  Linus Ullmark (G)
4 #103 Ak Bars Kazan  Filip Gustavsson (G)
4 #105 SKA St. Petersburg  Jacob Moverare (D)
5 #109 Salavat Yulaev Ufa  Viktor Arvidsson (F)
5 #115 Vityaz Podolsk  Jesper Lindgren (D)
5 #116 SKA St. Petersburg  Adam Thilander (D)
5 #124 Lokomotiv Yaroslavl  Julius Bergman (D)
5 #133 CSKA Moskva  Robin Kovacs (F)
2014
3 #107 Avangard Omsk  Oliver Kylington (D)
3 #133 Metallurg Novokuznetsk  Gustav Bouramman (D)
3 #136 Jokerit  Jens Lööke (F)
5 #173 Dynamo Minsk  Filip Ahl (F)
5 #191 Medvescak Zagreb  Felix Sandström (G)
5 #201 SKA St. Petersburg  Arseny Lysenko (D)
2013
2 #48 HC Lev Praha  Rasmus Andersson (D)
2 #54 Salavat Yulaev Ufa  Dmytro Timashov (F)
2 #60 Avangard Omsk  William Nylander (F)
3 #98 Atlant Mytishchi  Emil Johansson (D)
3 #100 Avangard Omsk  Filip Karlsson (F)
4 #130 Lokomotiv Yaroslavl  Jakob Forsbacka Karlsson (F)
4 #137 SKA St. Petersburg  Andreas Englund (D)
5 #161 Severstal Cherepovets  Gustaf Franzén (F)
5 #163 Lokomotiv Yaroslavl  Oskar Lindblom (F)
5 #164 Lokomotiv Yaroslavl  Anton Karlsson (F)
2012
1 #30 Donbass Donetsk  Hampus Lindholm (D)
2 #42 Sibir Novosibirsk  Rickard Rakell (F)
2 #55 Amur Khabarovsk  Johan Gustafsson (G)
2 #56 Severstal Cherepovets  Ludwig Byström (D)
2 #66 SKA St. Petersburg  Pontus Åberg (F)
3 #92 SKA St. Petersburg  Calle Andersson (D)
3 #102 SKA St. Petersburg  André Burakovsky (F)
4 #125 Severstal Cherepovets  Fredrik Claesson (D)
4 #129 SKA St. Petersburg  Jonatan Nielsen (D)
5 #140 Metallurg Magnitogorsk  Wilhelm Westlund (D)
5 #151 Metallurg Novokuznetsk  Max Friberg (F)
2011
1 #10 Dynamo Minsk  Anders Nilsson (G)
1 #16 Salavat Yulaev Ufa  Gabriel Landeskog (F)
1 #20 Salavat Yulaev Ufa  Oscar Klefbom (D)
2 #33 CSKA Moskva  Adam Almquist (D)
2 #41 Sibir Novosibirsk  Filip Forsberg (F)
2 #42 Salavat Yulaev Ufa  Joachim Nermark (F)
2 #43 Severstal Cherepovets  Calle Järnkrok (F)
2 #53 Salavat Yulaev Ufa  Jonathan Johansson (F)
2 #54 Avangard Omsk  Adam Pettersson (F)
3 #65 Dynamo Minsk  Petter Granberg (D)
3 #74 SKA St. Petersburg  Jonas Brodin (D)
3 #80 Salavat Yulaev Ufa  Rasmus Bengtsson (D)
4 #86 SKA St. Petersburg  Elias Lindholm (F)
4 #96 Avangard Omsk  Mattias Bäckman (D)
4 #108 Avangard Omsk  Pathrik Westerholm (F)
5 #124 Avangard Omsk  Sebastian Collberg (F)
2010
1 #11 SKA St. Petersburg  Sebastian Erixon (D)
1 #17 Lokomotiv Yaroslavl  Adam Larsson (D)
1 #23 Salavat Yulaev Ufa  Ludvig Rensfeldt (F)
2 #43 Atlant Mytishchi  David Rundblad (D)
2 #45 SKA St. Petersburg  Martin Lundberg (F)
2 #46 CSKA Moskva  Jakob Silfverberg (F)
3 #68 Budivelnyk Kiev  Johan Sundström (F)
3 #72 Salavat Yulaev Ufa  Sebastian Wännström (F)
4 #73 Yugra Khanty-Mansiysk  Fredrik Pettersson Wentzel (G)
4 #89 Dinamo Riga  Victor Rask (F)
5 #108 Salavat Yulaev Ufa  Mattias Ekholm (D)
5 #111 Metallurg Novokuznetsk  Johan Larsson (F)
6 #129 Lokomotiv Yaroslavl  Mika Zibanejad (F)
6 #132 Metallurg Magnitogorsk  Patrik Nemeth (D)
6 #133 SKA St. Petersburg  Marcus Johansson (F)
7 #149 Spartak Moskva  Anton Lander (F)
7 #165 Metallurg Novokuznetsk  John Westin (F)
7 #178 Spartak Moskva  Oscar Lindberg (F)
7 #186 Salavat Yulaev Ufa  Tim Erixon (D)
2009
1 #19 Lokomotiv Yaroslavl  Magnus Pääjärvi (F)
2 #32 Lokomotiv Yaroslavl  Erik Karlsson (D)
2 #40 Atlant Mytishchi  Mattias Tedenby (F)
3 #51 Sibir Novosibirsk  Simon Hjalmarsson (F)
3 #61 SKA St. Petersburg  Jacob Josefson (F)
3 #66 Atlant Mytishchi  Jhonas Enroth (G)
4 #71 Metallurg Novokuznetsk  Maksim Matushkin (D)
4 #73 Sibir Novosibirsk  Kristofer Berglund (D)
4 #83 Spartak Moskva  Victor Hedman (D)
4 #85 Metallurg Magnitogorsk  Oliver Ekman Larsson (D)
4 #86 Metallurg Magnitogorsk  Simon Bertilsson (D)


Tillbaka till startsidan.